Korisničke postavke

Trenutna kategorija Veterina

Bit ćete preusmjereni na drugu stranicu s odabranom kategorijom.

Odjava
Postavke pretraživanja
Vrste sadržaja Područja
Sve objave Stručni članci Video sadržaji Sadržaj za vlasnike životinja Korisni alati Obavijesti
Korisničke postavke

Trenutna kategorija Veterina

Bit ćete preusmjereni na drugu stranicu s odabranom kategorijom.

Odjava
Mala praksa

2. Krkina proljetna škola, stručno edukativni skup u organizaciji Krka-Farma d.o.o.

Zašto je važno kontinuirano se usavršavati?  Koliko vrijedi latinska izreka Repetitio est mater studiorum? Što mogu mladi veterinari  naučiti od iskusnijih veterinara i kako najbolje implementirati  stečeno znanje profesora s fakulteta?

Sve su to pitanja kojima smo se mi u Krki vodili početkom 2022. godine kada smo odlučili organizirati prvi stručno-edukativni skup uz veliku pomoć profesora s Veterinarskog fakulteta. U želji za stjecanjem novih spoznaja, utvrđivanja starog gradiva u novom ruhu i razmjeni iskustava s kolegama, u ožujku i travnju ove godine organizirali smo četiri stručno-edukativna skupa pod nazivom 2. Krkina proljetna škola na kojima je prisustvovalo 350 veterinara u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Slavonskom Brodu uz potporu Hrvatske veterinarske komore koja je svim sudionicima dodijelila stručne bodove.

Početak proljeća uvijek označava pojačanu aktivnost ektoparazita koji su prenosioci mnogih zaraznih bolesti, osobito kod pasa, ali i idealnu priliku za „čišćenje“ od unutarnjih parazita. Prof.dr.sc. Tatjana Živičnjak sa Zavoda za parazitologiju i invazijske bolesti s klinikom, Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu govorila je o iznimno važnoj temi i problematici koja je svakodnevno prisutna u maloj praksi: Endoparaziti pasa i mačaka: prednosti i mogućnosti prevencije.

Uvodni dio predavanja bio je posvećen načinima invazije  najčešćim helmintima (oblići i trakavice) pasa i mačaka i uvijek vječnim dilemama „postoji li kalendar dehelmintizacije?“ (provođenje naredbe i askaridoza mladunčadi), te u kojim slučajevima je potrebno  provesti  dehelmintizaciju izvan kalendara (rutinska dijagnostika, akutni proljev, recidivirajući proljev, učestala flatulencija, nalaz parazita u povraćenom sadržaju ili u izmetu, anemija, mršavost, kašalj, eozinofilija, prije transporta, kirurških zahvata i sl.).

Ako se govori o vrstama prevencije prof.dr.sc. Živičnjak je navela sljedeće: liječenje kao mjera prevencije (suzbijanje ektoparazita proizvodima produljenog djelovanja, dijagnostika i antihelmintici), edukacija (zoohigijenske mjere, prehrana) i kemoprofilaksa uz pomoć repelenata, insekticida, akaricida i makrocikličkih laktona. Naglasak je bio i na prevenciji srčane dirofilarioze. Iznimno je važno suzbijanje komaraca u okolini, ali i zaštita pasa od komaraca uz pomoć repelenata. Kemoprofilaksa se najčešće provodi u sezoni komaraca, ali bi bilo najbolje provoditi ju tijekom cijele godine.

Izv. prof.dr.sc. Josipa Habuš sa Zavoda za mikrobiologiju i zarazne bolesti s klinikom, Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu približila nam je najvažnije Krpeljno prenosive bolesti pasa koje su nažalost, u ovim našim prostorima sve češće. Naglasak je bio na sljedećim bolestima; pseća monocitna erlihioza, granulocitna anaplazmoza, ciklička trombocitopenija pasa i Lymska borelioza.

Izdvojila bih pseću monocitnu erlihiozu koja ima tri stadija bolesti akutni (1-4 tjedna), subklinički stadij (nekoliko mjeseci do nekoliko godina)  i kronični stadij (mijelosupresija i jako pancitopenija). Radi se o multisistemskoj bolesti kod koje je kronični oblik ove bolesti nažalost iznimno često povezan sa lošim ishodima.

Prof. Habuš je iznijela zanimljive podatke o seroprevalenciji u Hrvatskoj. Dostupni podatci ukazuju da se prevalencija pseće monocitne erlihioze kreće u rasponu između 0,46-1,4% , dok je utvrđena prevalencija anaplazmoza 4,5-7,4%. Molekularna istraživanja upućuju pak na činjenicu da su u pasa, na našem području, češće infekcije bakterijom Anaplasma platys koja uzrokuje cikličku trobocitopeniju pasa (2,5%; 1,6% kontinentalni dio; 2% Dalmacija, 7,1% Sjeverni Jadran) i nešto rjeđe infekcije A. phagocytophilum koja uzrokuje granulocitnu anaplazmoze. Prevencija krpeljno prenosivih zaraznih bolesti u pasa temelji se na suzbijanju vektora (krpelja) i zaštiti gdje se svakako prednost daje repelentima.

Svakako je važno naglasiti na koji način je kod nas propisano provođenje dehelmintizacije i koje su naređene mjere? Naređene mjere su one  kojima je svrha suzbijanje ehinokokoze kod pasa, kojima je prilikom cijepljenja protiv bjesnoće propisana primjena proizvodom koji sadrži prazikvantel. Koji su ovdje najčešći potencijalni problemi:

  1. Oralna primjena (vlasnici nisu vješti, zaborave dati tabletu, daju manju dozu od propisanog, namjerno ne daju)
  2. Nemogućnost kontrole (Naredbom je propisano  neškodljivog uklanjanja izmeta 48 sati nakon aplikacije lijeka)
  3. Nemogućnost kontrole postupka s odbačenim visceralnim organima nakon „privatnog“ klanja (Naredbom je propisano neškodljivo uklanjanje u kafileriji ili termička obrada)
  4. Dan nakon davanja lijeka s  prazikvantelom pas može dobiti obrok s vitalnim hidatidama i nakon 7-8 tjedana ponovo početi kontaminirati okolinu jajima male pasje trakavice.

Što mi možemo napraviti? Kod pasa koji su izloženi, najdjelotvornija bi bila redovita primjena proizvoda koji sadrži prazikvantel unutar prepatentnog razdoblja za Echinococcus granulosus, a to je svakih 7 tjedana.

Edukacija uzgajivača, kako bi započeli s dehelmintizacijom štenadi u dobi od 2-2,5 tjedna, sa svrhom sprečavanja kontaminacije okoline jajima askarida (Toxocara canis).

Svakako treba razmisliti o primjeni proizvoda koji sadrži prazikvantel kod pasa u enzootskom području ehinokokoze svakih 7 tjedana i primjena kod lovačkih pasa i mačaka koje izlaze van svaka 4 tjedna.

Krka je u svrhu što lakše primjene proizvela novu poboljšanu formulaciju kombinacije milbemicin oksima i prazikvantela, Milprazon Plus s prirodnom aromom svinjske jetre koja uvelike olakšava primjenu. Studija palatabilnosti dokazala je da 86% pasa dobrovoljno uzima tabletu.

Iz svega navedenoga važno je obratiti pažnju na suzbijanje vektora. Repelentno sredstvo Ataxxa (permetrin/imidakloprid) odbija krpelje, komarce i papatače s čime se smanjuje mogućnost zaraze pasa (krpeljno prenosivih bolesti, prevencija srčanog crva i lišmanioze), a u kombinaciji s Milprazonom Plus (milbemicin oksim/prazikvantel) koji djeluje na unutarnje parazite, te preventivno na očnog, srčanog i plućnog crva osiguravamo potpunu zaštitu.

Vjerujemo da zajedno možemo unaprijediti struku i poboljšati zdravlje kućnih ljubimaca.

Više obavijesti

Mala praksa
03. 04. 2023

Sudjelovali smo na 9. Kongresu veterinara male prakse

Predstavili smo naš novi proizvod, novu poboljšanu formulaciju kombinacije milbemicin oksima i prazikvantela, Milprazon Plus s prirodnom aromom svinjske jetre koja uvelike olakšava primjenu.

Mala praksa
28. 06. 2023

Veterinari posjetili Krkinu tvornicu Notol u Novom mestu

U lipnju, 2023. Krka-Farma d.o.o. u suradnji s Krka d.d. Novo mesto, organizirala je službeni posjet veterinara iz Hrvatske tvornici Notol, u Novom mestu.

Mala praksa
15. 12. 2022

Važnost redovite dehelmintizacije | Krkine stručne radionice za malu praksu

Novi proizvod Milprazon Plus bio je dobar razlog za organizaciju pet stručnih radionica koje smo održali u studenom i prosincu 2022.

Obavijesti

Sve objave

Webinar
Mala praksa
20. 05. 2024

WEBINAR I KVIZ: Procjena, prepoznavanje i menadžment bola kod pasa

Predavač: dr.sc. Petra Dmitrović, DVM, Klinika za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Webinar
Mala praksa
17. 05. 2024

Dirofilarioza je stvarna prijetnja!

Dirofilarioza je bolest pasa i rjeđe mačaka uzrokovana oblićima roda Dirofilaria.

Obavijest
17. 07. 2023

Obnovljeni portal S Krkom do znanja

Znanje nas povezuje, zato smo obnovili naš portal S Krkom do znanja. Osvježili smo stručne sadržaje iz područja medicine, farmacije i veterine, dodali nove kategorije i omogućili pregled sadržaja prema vašem strukovnom području.

Pokaži sve